Як уберегти гроші від інфляції: поради економістів

Як уберегти гроші від інфляції: поради економістів

Фото: pexels.com

Скасування фіксованого курсу, дефіцит бюджету та скорочення міжнародних траншів негативно позначатимуться на національній валюті. За підсумками 2023 року, інфляція в країні впала з 26,6% до 5,1%, але цього року її темпи зростуть щонайменше до 10-11%. А за негативним сценарієм, якщо девальвація гривні з помірної перейде у форс-мажорну, експерти не відкидають зростання цін на 15-17%.

Очікувана нестабільність гривні робить актуальним питання: як можна захистити свої гроші під час війни?

1. Купуємо продукти

В умовах війни особливу увагу варто приділити не лише накопиченням, а й безпеці, здоров’ю та освіті, вважає засновник компанії SpiceProp Наталія Бойко. На її думку, залежно від віддаленості від зони бойових дій, необхідно розумно збільшити запас продуктів, що не швидко псуються.

— Справа в тому, що при девальвації національної валюти продовольча інфляція виявляється однією з найвищих, — пояснила експерт. — Запас продуктів трохи згладить цей ефект.

Економіст Владислав Банков додає, що спустошувати продуктові прилавки все ж таки не варто. Має сенс купити тільки те, що плануєте використати найближчим часом.

2. Йдемо до стоматолога та оплачуємо комуналку

Також за девальвації швидко дорожчає вартість медичних послуг, особливо стоматологічних, каже Наталія Бойко. Тому, якщо хтось чекав відповідного моменту, вважайте, що він настав: через рік лікування може бути на 20-30% дорожчим.

— З освітніми послугами все не так гостро, вони дорожчають повільніше. Але в цьому разі йдеться про здобуття навичок та професій, які можуть швидко збільшити дохід чи розширити можливості – вивчення мов, програмування тощо, – додала експерт.

Владислав Банков вважає, що напередодні очікуваного зростання тарифів можна спробувати щось сплатити наперед.

3. Купуємо валюту

В ідеалі запас готівки має покривати 5-6 місячних сімейних бюджетів, вважає експерт. Ну а насправді – це вже як вийде.

Наталя Бойко радить диверсифікувати ризики та близько половини грошей зберігати у доларах, близько 30% – у євро, 20% – у гривнях. Ці гроші будуть потрібні у разі форс-мажору.

Владислав Банков також вважає одним із найкращих та найбільш звичних способів збереження заощаджень купівлю доларів та євро.

А аналітик Данило Монін зазначає: якщо грошей небагато і диверсифікувати особливо нема чого, краще зупинитися на купівлі доларів, враховуючи послаблення європейської валюти по відношенню до американської на початку року.

4. Придивляємось до інших інструментів

– Заощадження, що перевищують запас готівки, варто розділити за декількома напрямками, – зазначила Наталя Бойко у розмові з Коротко про. – Наприклад, валюта та золото. Банківський депозит та ОВДП. Нерухомість та криптовалюта. Конкретний вибір залежить від кількості коштів, рівня фінансової грамотності, цілей та інших факторів. Старшому поколінню варто сконцентруватися на зберіганні коштів в іноземній валюті, а також банківських депозитах у валюті та гривнях. Ці інструменти є найбільш надійними і водночас з них можна швидко вийти. Нерухомість поряд з ОВДП, криптовалютою та золотом, варто, швидше, рекомендувати молодшому поколінню.

Докладно про те, в які квадратні метри варто вкластися навіть під час війни, ми писали тут.

Також Наталя Бойко радить звернути увагу на ОВДП. Зрозуміло, що не кожен технічно готовий до купівлі облігацій, але вони можуть забезпечити більшу номінальну прибутковість, ніж банківський внесок. Можна використовувати ОВДП замість гривневого вкладу: дохідність буде вищою, а надійність приблизно однакова.

– Але базою для заощаджень на 2024 рік можна вважати банківські депозити у валюті та гривнях, – підсумувала Бойко. — Номінальна доходність, без урахування інфляції, може становити близько 15-16% в іноземній валюті та 14-15% у гривнях. Якщо говорити про розподіл, це від 50/50 до 80/20 на користь валютних вкладів.

5. Криптовалюта – тільки для молодих та ризикових

Якщо покупка доларів – це традиційний механізм заощаджень, то покупка криптовалюти – набагато ризикованіший, каже Данило Монін. Але він цілком може вистрілити 2024 року.

— Курсові ризики цього інструменту високі, — погоджується Наталя Бойко. – Однак у 2024 році є дуже великі шанси на відновлення криптовалютного ринку до рекордних рівнів 2021 року, а це близько 50-60% зростання. Залежно від лояльності до ризику, можна розмістити кошти у стейблкоінах (вони прив’язані до курсу долара США) та у найбільших криптовалютах (Bitcoin та Ethereum). Перевага криптовалюти полягає у її транскордонності. Її можна конвертувати у гроші практично у будь-якій точці. Загалом це інструмент для молодшого покоління.

Водночас, Владислав Банков категоричний: зараз не час для інвестицій, навіть мінімальних. За його словами, довірятись у цьому питанні банкам або ж брати на себе ризики вкладень, наприклад, у криптовалюти, — це, можна сказати, питання особистих переконань.

Джерело

Новини України