Перепочинок перед смертю. Чому харківські підприємці не радіють пільгам від міськради

Податок на оренду землі в Харкові — один із найвищих в Україні.

На останній сесії депутати міськради проголосували за зниження податків для підприємців. Харківські підприємці називають це рішення «перепочинком перед смертю» і збираються йти в суди, аби відстояти право на нульові податкові декларації.

Харків постійно потерпає від ворожих обстрілів, тож навіть успішний бізнес російська ракета в одну мить може перетворити на купку попелу. Попри такі високі ризики, місцеві підприємці не мають жодних послаблень у порівняння зі своїми колегами з інших регіонів України. 

Місто має скоротити видатки?

Типова для харківського бізнесу історія: підприємства вже немає — а податок на нерухомість і землю ще є. Місцеві збори платять навіть власники та орендарі нерухомого майна, які втратили майно в результаті бойових дій. Минулого тижня представники бізнес-асоціацій провели кілька зустрічей з представниками обласної та міської адміністрацій. У результаті в мерії погодились піти на деякі поступки: продовжили пільгові ставки податків на землю, де стоїть пошкоджена нерухомість, а також  ввели знижки на сплату податку на земельні ділянки, що зазнали пошкоджень в результаті війни.

«Якщо потрібно буде ще знизити податкові ставки для деяких видів діяльності, ми це зробимо. Для нас дуже важливо, щоб бізнес мав можливість працювати», — сказав Ігор Терехов.

Треба буде, притому негайно — вважають підприємці, які розчаровані таким рішенням міськради і вважають його декоративним.

«Це такий собі перепочинок перед смертю для деяких підприємств, хоча за 2023 рік пільги ніякі не надавались, бізнес податки в повному обсязі сплатив. Зараз трохи менше платитимуть забудовники, хоча вони і так майже всі знаходяться на стадії банкрутства, хіба що оборонні замовлення рятують, трішки полегшення отримають промислові підприємства. Але принципово нічого не змінюється», — прокоментував UA-NEWS.in.ua рішення міськради голова Координаційної ради Європейської Бізнес Асоціації у Харкові Ігор Балака. 

На зустрічах із представниками муніципалітету підприємці пропонували зовсім інше — звільнити всіх без виключення власників бізнесу від місцевих податків: на нерухомість, землю та екологічного збору, адже Харків — це територія, прирівняна до території можливих бойових дій. Треба зауважити, що Харківська міська рада офіційно зверталася до Уряду з проханням не робити місто зоною активних бойових дій, аби бюджет не втратив ще більше (після перерозподілу військового ПДФО Харків втратив 3,4 млрд гривень на рік).

Місцеві податки покривають 8% витрат бюджету Харкова. Фото: Cергій Козлов/UA-NEWS.in.ua

«Ми отримали відповідні роз’яснення з цього приводу від Державної регуляторної служби, висновки Юридичного університету, лист Міністерства фінансів. Тому більшість підприємців можуть подати  нульові декларації, а потім в суді захищати своє право на неоплату цих податків», — каже Ігор Балака.

На зустрічах з підприємцями міський голова наполягав на тому, аби податки все-таки залишити, бо без них, мовляв, нічим буде фінансувати медицину та комунальні підприємства. За підрахунками Європейської Бізнес Асоціації, місцеві податки складають лише 8% від видатків міського бюджету. Підприємці запропонували мерії менше витрачати.

«Ми пропонували залишити безкоштовний транспорт лише пенсіонерам та людям зі статусом ВПО, скоротити витрати на зарплати чиновникам та бюджетникам. Як сказав один власник великого підприємства: «Я за час війни скоротив свої видатки ушестеро, то чому це не може зробити муніципалітет?» — зауважує Балака.

Найбільше втратили власники нерухомості

Голова іншого бізнес-об’єднання — президент Асоціації приватних роботодавців Олександр Чумак — має надію все ж таки домовитись з мерією про пільги для всіх категорій підприємців, а не лише для тих, що постраждали від обстрілів, бо шлях  внесення змін до переліку територій бойових дій він вважає довшим: потрібне узгодження з Генштабом, а міська рада може проводити засідання хоч кожен день. 

«Майнові податки в нас непрямі, вони не прив’язані до розміру прибутку. Якщо в підприємця прибутку немає, то немає і сенсу примушувати його сплачувати податок. В якийсь момент це стане безнадійним боргом — податкова повинна приносити рішення про сплату, йти в суди — це додаткові витрати для держави», — пояснює невигідність такої позиції підприємець.

За даними Асоціації приватних роботодавців, найбільше за роки війни просів ринок нерухомості. Попит на квартири в новобудовах впав у 28 разів у порівнянні з початком 2022 року.   

Кафе виживають за рахунок невеликих місцевих зборів. Фото: Сергій Козлов/UA-NEWS.in.ua

«Забудовники не починають нових проєктів — тільки добудовують те, що має високий рівень готовності. По деяких об’єктах вся виручка йде на погашення податку на землю — працюють в нуль, якщо не в мінус. Є офісні приміщення, де зайняті лише 15% площ — тобто, прибуток від здачі нерухомості в оренду не покриває навіть експлуатаційні витрати», — наводить приклад Олександр Чумак.

За його словами, за два роки повномасштабоної війни повністю змінилася структура клієнтських потреб, а це значить, що деякі види підприємницької діяльності взагалі зникли — наприклад, туристичні агенції. Але навіть у ситуації повної невизначеності є галузі, що почуваються відносно непогано — СТО, кав’ярні та барбершопи, а також промисловість, що переорієнтувалася на потреби військових — невеличкі майстерні з виробництва дронів та комплектуючих до них, швацькі цехи, що виготовляють рюкзаки та іншу амуніцію. Такий бізнес тримається на плаву. зокрема тому, що такі об’єкти займають невеликі приміщення, тож і місцеві податки в них невисокі. 

Автор: Олена Павленко

Джерело

Новини України