Зав’язали очі і йшли тримаючись за мотузку: що розповідають люди, які йшли з окупованої Нової Басані, що на Чернігівщині

За інформацією: Суспільне Чернігів.

ФОТО: Слідство.Інфо

На Чернігівщині під час окупації Нової Басані російські військові наказали місцевим зав’язати дітям очі та йти у сусіднє село, тримаючись за мотузку. Відео зняв місцевий житель Леонід. Журналісти "Слідства.Інфо" знайшли родину, яка виходила з окупованого села. Також вдалося ідентифікувати росіянина, який причетний до цього злочину.

Йшли шість кілометрів замінованими полями

Анатолій разом з родиною перебував під російською окупацією у Новій Басані на Чернігівщині 21 день. На початку повномасштабного вторгнення разом з двома дітьми (2 і 13 років), дружиною і собакою, чоловік виїхав з Броварів на Київщині. Російська армія окупувала село Нова Басань 27 лютого 2022 року.

Російські військові розмістили у селищі майже тисячу БМП, танків та іншої техніки і жили у будинках місцевих. Вони залякували жителів села та брали у полон чоловіків. Одного дня, росіяни викрали Анатолія разом з другом. Чоловіків допитували впродовж доби, потім — відпустили, але через кілька днів забрали у полон друга Анатолія. Над ним проводили психологічні тортури й утримували до 30 березня 2022 року, коли українські захисники звільнили село.

Анатолій. ФОТО: Слідство.Інфо

Блокпост росіян був за 100 метрів від будинків селян. Цивільні не покидали підвал впродовж двох тижнів, їм стало бракувати їжі, назовні постійно вибухали снаряди. Люди прийняли рішення про евакуацію.

"Нам вдалося знайти контакти українського майора, з ним щодня обговорювали деталі виходу з-під окупації. Нам потрібно було домовитися з росіянами про вихід до села Великий Крупіль. 18 березня 2022 року ми взяли повʼязки білі, прапор білий і йдемо до їхнього блокпост. Чуємо, позаду хтось кричить: «Стояти!» Повертаємося, а тут російський командир Руслан (російський військовий Руслан Уралбаєв, — ред.). У нього ще й руки в крові були, він там барашку різав чи що — не знаю. Обігнав нас і став попереду, каже: «Ви не вийдете, бо є міни і розтяжки", — згадує Анатолій.

Цивільні все ж змогли домовитися про вихід з окупації. Наступного дня, за вказівкою росіян, о 10 ранку їхня група зібралася.

"Ми зібралися. Росіяни сказали шнурок взяти, щоб нога в ногу йшли. Відео, як ми рухалися, знімав мій кум Леонід, від його будинку ми прийшли до блокпоста росіян. Солдат років двадцяти каже: «Ми памʼятаємо, що командир сказав вас випустити", — розповідає Анатолій.

Попереду було близько 6 кілометрів замінованими полями. Найменших дітей, а це від двох років, несли на руках.

"Ми пройшли пів кілометра, розвʼязали очі. Діти щось навіть сміялися, радувалися йшли. Тоді ще погода така сонячна була. Ми доходимо вже до лісу, я йшов попереду, і військовий кричить: «Мужичок, давай сюди». Я викидаю цей білий прапор, навіть не зрозумів, то росіянин чи наші вже. А потім дивлюся — жовто-блакитний прапор. Мене перевірили, чи не замінований, і потім вже всі наші дійшли, стрічки зірвали — почуття не могли передати, ми не могли усвідомити, що ми вже на волі", — ділиться спогадами Анатолій.

9 березня 2022 року з Нової Басані евакуювалися 28 дітей і 8 дорослих (серед них двоє чоловіків).

Анатолій розповів, що назавжди запамʼятає день виходу з окупації.

"Зробив татуювання в памʼять про той день. Моя родина і переважна більшість інших, які були з нами, залишаються в Україні. Одна — виїхала у США. Добре, що ми живі залишилися", — каже Анатолій.

Хто такий військовий РФ, який був головним у Новій Басані

Півтора року тому журналісти "Слідства.Інфо" ідентифікували російського військового Руслана Уралбаєва, який наказав евакуйованим дітям і дорослим завʼязати очі. Уралбаєв керував у Новій Басані в березні 2022 року. Його впізнали жителі села, з якими спілкувалися журналісти. Місцеві розповіли, як впродовж місяця 18 чоловіків Уралбаєв утримував у полоні, під його наказом росіяни імітували розстріл — стріляли прямо над головами українців.

Руслан Уралбаєв. ФОТО: Слідство.Інфо

Заступник Новобасанського очільника Валерій Мозговий розповів журналістам, як Уралбаєв знущався з нього та інших 17 полонених чоловіків.

"Чотири постріли. Другий стоїть з ганчіркою, закриває рот. Все, цього відтягуй. Давай наступного".

Місцева жителька Катерина впізнала російського командира й розповіла, як він знущався над місцевими й приходив до неї в будинок.

"Ми сиділи з мамою у погребі, тому що почалися бої у нас, все вибухало, росіяни стріляли по будівлях. В один із днів до нас зайшли троє людей: двоє світленьких росіян і посередині був він (Руслан Уралбаєв, — ред.) — такий низенький, темненький весь, мулат. Він направив на нас автомат зі словами: «А тепер телефони, телефони на місце». Я віддала телефон, тому що він не захотів спокійно стояти, говорив різні «брудні речі»", — згадує Катерина.

Руслана Уралбаєв родом з Казахстану, йому 35 років і він кадровий військовий РФ. Він одружений, має сина та доньку.

Руслан Уралбаєв з дружиною. ФОТО: Суспільне Чернігів

У російських соціальних мережах можна знайти багато фото Уралбаєва: на прогулянці з дружиною, на відпочинку, з новонародженим сином. Зараз Уралбаєв живе в Оренбурзькій області, у селі Тоцьке, що на південному заході Росії, на місці колишньої Казахської СРСР.

Скоріше за все, Уралбаєв служить у військовій розвідці. Окупант має татуювання кажана — символу російської військової розвідки. Такий же символ зробили російські військові на стінах місцевого туалету у Новій Басані.

Татуювання кажана. ФОТО: Слідство.Інфо

Разом з журналістами з "Телебачення Торонто" вдалося знайти контакти Уралбаєва та дізнатись, що до повномасштабного вторгнення він працював у військовій частині №12128, де у 2017 році був заступником командира взводу. Ця частина входить у 21-гу окрему гвардійську мотострілецьку бригаду.

У 2021 році номер Уралбаєва, як "робочий" вказав інший російський військовий з тієї ж військової частини — водій механік Леонід Міронов. Відтак, перед повномасштабним вторгненням Уралбаєв, ймовірно, служив у цій же частині.

Дружина Уралбаєва — Марина Боднар, їй 27 років. Жінка — українка, вона з окупованого росіянами ще в 2014-му році Антрациту Луганської області.

Батько Марини працював на місцевій шахті "Комсомольській", і судячи з їхніх соціальних мереж, після вторгнення Росії в Україну у 2014-му вони почали підтримувати окупаційну владу.

Журналісти зателефонували Марині, щоб дізнатися, де зараз її чоловік-окупант.

" — Я намагаюся сконтактувати з вашим чоловіком Русланом, скажіть, я можу зараз з ним поговорити? — Ні, у мене чоловік перебуває не поруч. — Він військовослужбовець, він у зоні «СВО» зараз? — А що ви хотіли? — Він ймовірно причетний до воєнного злочину, я хотіла зʼясувати цей момент. — Я вам не можу відповідати на такі запитання телефоном".

Що розповідають правоохоронці

Українські правоохоронці досі ведуть слідство щодо Руслана Уралбаєва. Потерпілі розповіли журналістам, що їх досі не допитували. Прокурор Чернігівської обласної прокуратури Кирило Пугачов каже, що причетність Уралбаєва до незаконного позбавлення волі цивільних у Новій Басані перевіряється.

"Розслідування в тому кримінальному провадженні триває. Дійсно, він нам не відомий був до усіх цих подій (до відео, яке опублікувало «Слідство.Інфо» з дітьми, яким завʼязали очі, — ред.). Ми перевіряємо його причетність саме до незаконного позбавлення волі цивільних осіб на території Нової Басані. Необхідно проаналізувати велику кількість даних з відкритих джерел, отримати дані з органів розвідки, військового управління. Ми також вживаємо заходів до встановлення повного переліку осіб, які могли незаконно утримуватися в селі".

Новини України