Гривня слабшає, долар зміцнюється: чи варто купувати валюту у березні

Гривня слабшає, долар зміцнюється: чи варто купувати валюту у березні

Фото: pexels.com

Що відбувалося з курсом у лютому, які події впливали на ситуацію на валютному ринку та що буде з доларом у березні? Відповіді на ці та інші питання – у матеріалі Коротко про.

«Гривня, як і раніше, слабка»

Лютий для гривні виявився майже таким же невдалим, як і січень. Долар на міжбанку подорожчав на 1,7% (у січні – на 2,3%), в українських банках американська валюта стала дорожчою на 1,4% (у січні – на 1,2%).

У п’ятницю, 1 березня, долар в українських банках продавали по 37,97 грн, а купували – по 38,49 грн. На чорному ринку покупці та продавці сходилися на позначці 38,11 грн за долар. Для порівняння: місяць тому, 2 лютого 2024 року, курс на готівковому ринку становив 37,61/38,17 грн за долар, на чорному ринку — 37,92 грн за долар.

— Гривня, як і раніше, слабка, — зазначила в розмові з Коротко про Наталія Бойко, засновниця компанії SpiceProp. – Груднева статистика, яка вийшла у лютому, показала розширення дефіциту торговельного балансу України до рекордного рівня. Крім того, на українську валюту тисне затримка надання фінансової допомоги, а Нацбанк не став повністю нівелювати негатив.

«Кінець березня може бути особливо складним»

На думку експерта, у березні ослаблення гривні, найімовірніше, продовжиться. Базовий прогноз офіційного курсу становить 39,00–39,50 грн за долар. Цьому сприятимуть шлейф макроекономічного негативу в Україні, можливі затримки фінансової допомоги США, сезонне зростання попиту на валюту та зниження привабливості гривневих вкладів.

— У п’ятницю буде опублікована свіжа статистика щодо поточних операцій України за січень, дефіцит може зрости з $9,8 млрд до $10,6 млрд, що негативно позначиться на гривні. 8 березня вийдуть дані щодо інфляції, яка, ймовірно, зросте. За підсумками березня, індекс споживчих цін у річному вираженні може збільшитися з 4,7% до 5,5%. Якщо на засіданні 14 березня НБУ залишить відсоткову ставку на рівні 15%, зниження реальної доходності (номінальна ставка мінус інфляція) гривневих вкладів почне витісняти кошти у валюту та валютні депозити. А 15 березня очікується статистика торговельного балансу країни, і січневий дефіцит може поставити новий антирекорд. На тлі готовності НБУ розширити діапазон коливань гривні тиск на валютний курс може зрости, — зазначила Бойко.

Якщо фінансову допомогу від США до другої половини березня так і не буде схвалено, кінець березня може бути для національної валюти особливо складним, вважає експерт. Тим більше, що в цей період почне активізуватися сезонний фактор, коли весняне прискорення економічної активності призведе до збільшення попиту на іноземну валюту. Без підтримки США офіційний курс може на початок квітня піти у коридор 39,30-39,50 грн, а в пунктах обміну – до 39,60-40,00 грн.

Наталія Бойко звертає увагу, що ослаблення гривні – це не локальна тенденція, і вона зберігатиметься як у 2024 році, так і наступні 3-4 роки. Це означає, що у міру закінчення термінів гривневих вкладів кошти має сенс розміщувати у валютних інструментах. 2024 року валютний вклад у доларах може принести 5,0-7,0% реальної прибутковості з урахуванням інфляції, тоді як реальна прибутковість гривневих вкладів, швидше за все, буде близькою до нуля. Тож, підсумувала експерт, іноземну валюту варто купувати на будь-якому помітному зміцненні гривні.

Джерело

Новини України