Весняні зміни для ВПО: працездатних позбавлять виплат, а «вразливим» продовжать до осені

Весняні зміни для ВПО: працездатних позбавлять виплат, а «вразливим» продовжать до осені

Фото: З відкритих джерел (ілюстративне)

З 1 березня для внутрішньо переміщених осіб в Україні зміниться порядок виплати допомоги – і не на краще. Частина переселенців залишиться без грошей.

Що зміниться насамперед

Якщо раніше ВПО могли отримувати виплати від держави (2000 грн для дорослих та 3000 грн – для дітей та осіб з інвалідністю) автоматично після реєстрації статусу внутрішньо переміщеної особи, то в березні пропонується виплачувати гроші тільки тим, хто потребує, враховуючи спільний дохід усієї родини переселенців.

Перший заступник міністра соціальної політики Дарина Марчак в ефірі національного телемарафону розповіла, якщо дохід на одного члена сім’ї становить менше 9444 грн (чотири прожиткові мінімуми), то виплати будуть продовжені.

— Ми дивитимемося на офіційні доходи сімей, щоб визначити, чи потрібна допомога. Тому що без доходу, наприклад, батька, який може бути як мінімальним, так і перевищувати 100 тис. грн, це важко оцінити, — зазначила Марчак.

Кому виплати продовжать автоматично

Тільки тим, хто однозначно не може працювати і потребує підтримки держави. Це пенсіонери, чия пенсія не перевищує 9444 грн, люди з інвалідністю І чи ІІ групи, діти-сироти, тяжкохворі діти, батьки-вихователі та прийомні батьки.

Також критеріями для автоматичного продовження їм виплат є такі:

сім’я не проживає на тимчасово окупованій території України; не робила суттєвих витрат (понад 100 тис. грн); члени сім’ї не мають житла в інших регіонах; виплати здійснювалися до 1 лютого 2024 року (якщо на цю дату виплати не нараховувалися, але людина підпадає під вищезгадані категорії – треба звернутись із заявою про призначення виплат).

Кому ще потрібно подавати заяву на виплати

Якщо переселенці не належать до категорій, виплати яким продовжуються автоматично, то ще на пів року за заявою ВПО допомогу від держави можуть отримати ще кілька категорій населення, які підпадають під поняття «вразливі».

Так, виплати продовжаться сім’ям, які проживають у зоні бойових дій або в безпечних зонах, де діти з певних причин не можуть відвідувати заняття офлайн. Передбачається, що в таких сім’ях батьки зосереджені лише на догляді дітей та не можуть працевлаштуватися. У цьому випадку для виплат за ними треба звернутися особисто із заявою до Управління соцзахисту населення або до Центру надання адміністративних послуг.

Також за заявою проводяться виплати тим, хто не проживає на тимчасово окупованих територіях, не робив великих витрат (нерухомість, авто, депозит – понад 100 тис. грн) та не має житла в інших регіонах.

До «вразливих» категорій населення також належать вагітні жінки (термін вагітності – 30+ тижнів), а також особи, які звертаються за виплатами на користь малолітньої дитини, яка прибула без супроводу законного представника.

Триватимуть виплати за заявою і тим, хто доглядає людину з інвалідністю, дитину з інвалідністю, літню людину, яка досягла 80-річного віку. А також – за дитиною, яка страждає на одне з тяжких захворювань (цукровий діабет І типу, ДЦП, захворювання нирок, тяжкі травми, вроджені вади розвитку, орфанні захворювання, онкологічні тощо).

Кому будуть призначені виплати

За новою постановою уряду України, відтепер допомога ВПО призначатиметься на 6 місяців:

сім’ям, які повернулися до України після тривалого (більше 90 днів поспіль) перебування за кордоном, навіть якщо в таких сім’ях є працездатні непрацюючі особи, які не сплачували єдиного соціального внеску (ЄСВ); сім’ям ВПО, які через переміщення не працювали та не платили ЄСВ; тим, хто протягом 6 місяців намагався здобути «економічну самостійність»: став на облік у службу зайнятості, працевлаштувався чи заснував власний бізнес. Таким особам Україна продовжить пів року платити допомогу як подяку за повернення та працевлаштування.

Хто не отримає виплат

Дорослі українці працездатного віку, які не мають дітей та не працюють. Тому вони не мають обмежень, які б заважали їм працевлаштуватися, і вони повинні забезпечувати себе самі.

Пенсіонерам проіндексують пенсії

Також з 1 березня багато українських пенсіонерів почнуть отримувати підвищену пенсію. Передбачається, що рівень індексації становитиме 13%.

Однак індексація не поширюватиметься на тих, хто вийшов на пенсію менше 3 років тому, а також на тих, хто отримує дуже високу або дуже низьку (нижче за мінімальну) пенсію. «Мінімалка» в Україні зараз становить 2361 грн. Пенсіонери, які отримують пенсію нижче за мінімальну, зазвичай мають право на спеціальну надбавку, щоб їх пенсія досягала мінімального рівня. З 1 березня цю надбавку буде скасовано, але її компенсує індексація, тому змін не буде. Максимальна пенсія – 24 610 грн — вважається і так високою і індексації не підлягає.

Нагадаємо, віцепрем’єр-міністр України Ірина Верещук заявила, що партнери України виставили вимоги оптимізувати витрати, зокрема виплати внутрішньо переміщеним особам. За словами Верещук, «уразливі» категорії продовжуватимуть отримувати виплати, а ті, хто адаптувався, отримав житло чи має високооплачувану роботу, вже – ні. За два роки, на думку партнерів, яку озвучила Верещук, ВПО повинні були адаптуватися та розпочати нове життя.

Джерело

Новини України