Харківський нардеп і депутатка міської ради причетні до постачання обладнання в окупований Крим

Ніконов (зліва) та Куницький пов'язані давньою дружбою та компанією AutoEnterprise.

Кримський бізнесмен відкрив мережу електрозаправок, уклавши угоду про партнерство із харківським заводом Autoenterprise у 2021 році. Завод, до якого причетний нардеп Куницький та яким керує депутатка міськради від «Слуги Народу» Аліна Мустафаєва, окупанти обстріляли у 2022 році.

На радіо «Свобода» вийшло велике розслідування проєкту «Схеми» «Зелений бізнес» для окупантів. Завод із орбіти «слуги народу» Куницького постачав зарядні станції для окупованого Криму». У розпорядженні журналістів опинилися багато документів, що доводять: харківський завод до початку повномасштабної війни уклав купу контрактів із бізнесменом в тимчасово окупованому Криму. Депутатка Аліна Мустафаєва не була проти, а навпаки придумала, як приховати українського виробника.

Завод Autoenterprise, який займається виробництвом та встановленням зарядних станцій для електрокарів та імпортом машин з-за кордону, завжди був в орбіті інтересів Олександра Куницького, який обирався до ВР від «Слуги Народу». Він давно дружить із його власником Дмитром Ніконовим. Вони разом просували цей бізнес до походу Куницького у ВР, а потім він лобіював інтереси «зеленого» бізнесу уже в стінах Ради. 

«З огляду на документи, які опинилися у розпорядженні «Схем», Куницький був глибоко інтегрований у холдинг, та працював на різних посадах у фірмах Autoenterprise. Офіційно він працював у одній із компаній цього холдингу – «Тесла моторс» – із 2018 по 2019 роки. За документами обіймав посаду «менеджера у сфері надання інформації». Ці дані підтверджує трудова книжка, яку від джерел змогли дістати журналісти «Схем». Народний обранець також входив у керівні органи холдингу Autoenterprise: впритул до обрання депутатом був членом наглядової ради в іншій компанії – «НВП Система». Це, власне, і є завод, який і виготовляє електрозарядні станції у Харкові», — повідомляють «Схеми».

У 2020 році Куницький зробив Ніконова своїм помічником, а офіс нардепа розміщувався якраз на території заводу. Вони разом літали до Росії у 2018-2019 роках і викладали багато спільних фото. Згодом помічником Куницького стала і Аліна Мустафаєва. 

Компанія Autoenterprise, якою керувала Мустафаєва, працював із Росією з 2016 року. «Схеми» змогли дістати та проаналізувати з десяток контрактів холдингу Autoenterprise і верифікувати їх – завдяки базі імпортно-експортних операцій ImportGenius та вашингтонському Центру оборонних досліджень. Росія купувала зарядки для приватного сектору, але й державні компанії іноді брали харківське обладнання. У Харкові про це знали, бо робили маркування на продукції російською мовою.

Обладнання з Харкова возили вантажівками через «Гоптівку» у Бєлгородську область.

До Криму інший маршрут. У 2020 році кримський бізнесмен, що взяв російський паспорт, Руслан Дєвлєчаєв після приїзду до Харкова відкриває у Сімферополі великий магазин DriveEnergy, а у 2021 році підписує угоду з харківською компанією. «Схеми» отримали документ, у якому зазначається, що харківське підприємство «АЄ Фекторі» мало протягом 2021-2022 років продавати зарядні станції та комплектуючі компанії кримчанина Дєвлєчаєва, виготовлені у Харкові під брендом DriveEnergy.  У документі спочатку фігурувала заборона на продаж устаткування до Криму, але її викреслили саме за наказом Мусатфаєвої. Восени 2021 року у Криму масово встановлюють харківські зарядні станції: Ялта, Сімферополь, Алушта, Судак. Причому на окупований півострів вони вже приходять у розібраному вигляді, аби не видавати місце виробництва.

А у червні 2023 року в захопленому Сімферополі Дєвлєчаєв відкриває «найбільшу зарядну станцію в Європі».

А ось помічник депутата Куницького, офіційний власник Autoenterprise Дмитро Ніконов, заявив «Схемам», що його компанія ніколи не поставляла станції в окупований Крим.

На цьому наполягає і керівниця компанії Аліна Мустафаєва: в Росію – продавали, у Крим – ніколи.

«До 24 лютого 2022 року законом України не було заборонено з Російською федерацією мати взаємовідносини. Саме з тимчасово окупованим Кримом, я наголошую, у нас ніколи ніяких взаємовідносин не було. Зарядна станція це… Ось є у вас склянка, я можу її поставити сюди або переставити сюди. Так і з зарядним пристроєм. Його можна у будь-який час транспортувати куди завгодно, монтувати, демонтувати та інше», – сказала у коментарі журналістам Мустафаєва.

Нагадаємо, у листопаді 2022 року російська ракета С-300 поцілила в завод Autoenterprise, що знаходиться поруч із заводом «Комунар».

Як писав UA-NEWS.in.ua, у липні 2020 року журналісти-розслідувачі повідомили, що Олександр Куницький ініціює законопроєкти, які можуть зробити з AutoEnterprise (продає електрокари та зарядні станції) монополіста. За їхньою інформацією, нардеп тісно пов’язаний із засновником компанії Дмитром Ніконовим. Останній вказаний на сайті Верховної Ради як помічник Олександра Куницького.

У Національному агентстві з питань запобігання корупції заявляли, що Олександр Куницький розсилав офіційні депутатські звернення з питань, «які становили його приватний інтерес». Це були запити до Державного бюро розслідувань і «ДТЕК «Київські електромережі», де Куницький скаржився на Державну фіскальну службу, яка розслідувала несплату податків AutoEnterprise і цікавився установкою електрозарядної станції біля будинку, де орендував квартиру.

Джерело

Новини України