Фільм «20 днів у Маріуполі» здобув «Оскар», вперше в історії України

 Фільм «20 днів у Маріуполі» здобув «Оскар», вперше в історії України

Стрічка про облогу Маріуполя здобула нагороду у категорії "Найкращий документальний фільм"

  Автор: Наталка Лавринець

  У ніч із 10 на 11 березня у Лос-Анджелесі відбулася церемонія нагородження премії "Оскар-2024". Перемогу у категорії "Найкращий документальний фільм" здобула стрічка Мстислава Чернова "20 днів у Маріуполі". Це перша перемога українського фільму на головній кінопремії світу, яку вручає Американська академія кінематографічних наук та мистецтв.

Фільм «20 днів у Маріуполі» здобув «Оскар», вперше в історії України   Режисер "20 днів у Маріуполі" Мстислав Чернов

    Фото: Getty Images

  "Я вдячний. Але напевно я буду першим режисером на цій сцені, який би хотів не робити цей фільм. Я хотів би мати змогу обміняти це на те, щоб росія ніколи не нападала на Україну, ніколи не окуповувала наші міста, — сказав Чернов у своїй промові, приймаючи нагороду.

— Я б віддав цю нагороду за те, щоб росія не вбивала моїх земляків, звільнила всіх українських військових і цивільних, які зараз в тюрмах. Але я не можу змінити минуле. Та усі ми можемо зробити так, що правда переважить. І люди Маріуполя та інші, які віддали своє життя, ніколи не будуть забутими. Тому що кінематограф формує спогади, а спогади формують історію. Тож дякую вам всім, дякую Україні! Слава Україні!"

"Оскар" – не перша престижна нагорода фільму "20 днів у Маріуполі". Раніше Мстислав Чернов отримав за свою визначну роботу премію Гільдії режисерів США. Також стрічка перемогла на головній британській кінопремії BAFTA у категорії "Найкращий документальний фільм". Все це зробило "20 днів у Маріуполі" головним фаворитом оскарівських перегонів задовго до церемонії нагородження

Фільм "20 днів у Маріуполі" включає кадри, які Мстислав Чернов та його колеги-журналісти Associated Press зняли протягом 20 днів облоги українського міста на початку повномасштабного вторгнення рф. У ньому показані злочини російської армії в Україні, які свого часу шокували світ: обстріл пологового будинку, масові вбивства мирних жителів, гуманітарна катастрофа у місті.   Фільм "20 днів у Маріуполі" включає кадри, які Мстислав Чернов та його колеги-журналісти Associated Press зняли протягом 20 днів облоги українського міста на початку повномасштабного вторгнення РФ. У ньому показані злочини російської армії в Україні, які свого часу шокували світ: обстріл пологового будинку, масові вбивства мирних жителів, гуманітарна катастрофа у місті.

Фільм «20 днів у Маріуполі» здобув «Оскар», вперше в історії України Фото: https://20daysinmariupol.com/

"Маріуполь швидко оточили і так сталося, що всі міжнародні журналісти поїхали до Києва, бо вважалося, що там буде головна битва. Наша команда — я, Євген Малолєтка та продюсерка Василиса Степаненко — вирішила залишитися до кінця і продовжувати робити те, що ми робили. За ці 20 днів, які ми провели в Маріуполі, ми зняли багато кадрів, що розійшлися по всьому світу, наприклад, кадри пологового будинку. Всі відео, які бачив світ з Маріуполя в перші дні вторгнення, були зняті мною, а фотографії — Євгеном Малолєткою, — розповів Чернов в інтерв'ю "Голосу Америки". — Я зміг послати з Маріуполя приблизно 40 хвилин із 30 годин, які зняв. Ми вивезли жорсткі диски з усіма цими матеріалами, буквально прорвалися через 15 російських блокпостів. Коли я робив цей фільм, я сподівався, що люди зможуть побачити ширший контекст — це розповідь про місто, людей. Це багато болю, але й надії. Я сподіваюся, що це надихне міжнародну аудиторію робити більше і не забувати".

Фільм «20 днів у Маріуполі» здобув «Оскар», вперше в історії України Фото: https://20daysinmariupol.com/

Нагадаємо, що у категорії "Найкращий документальний фільм" на "Оскарі-2024" "20 днів у Маріуполі" змагався з такими картинами: "Бобі Вайн: Народний президент" (Уганда, Великобританія, США), "Чотири дочки" (Чилі), "Вічна пам'ять" (Німеччина), "Вбити тигра" (Канада).

Новини України