Коли в Україні настане справжня весна

Коли в Україні настане справжня весна

Зима доживає останні години, а українцям уже не терпиться дізнатися, якою буде весна – календарною чи ранньою, тобто чи прийде справжнє тепло вже у березні. Тим часом сонце піднімається все вище, день довшає, і через три тижні настане весняне рівнодення, день і ніч будуть однаковими, надалі день стане більшим за ніч. У рівнодення сонце сходить точно на сході і заходить точно на заході, вважається, що в цей день наступає астрономічна весна. Весняне рівнодення у нинішньому році припадає на 20 березня.

За інформацією Укргідрометцентру, нинішній березень не буде ні холодним, ні теплим, тобто на ранню весну, яку «прогнозував» волохатий «синоптик» байбак Тимко, годі очікувати. Сильних морозів не прогнозується, однак і одягати легке вбрання ранувато.

Як розповів заступник директора Укргідрометцентру Анатолій Прокопенко, у березні середньодобова температура переходить через +5 градусів у бік підвищення, але перехід відбувається поступово. У більшості областей це третя декада, на півдні – друга, а на півночі – кінець березня, або навіть початок квітня.

«Березень вважається першим весняним місяцем, та часто погода у ньому нагадує зимову, бували випадки аномальних як для березня 20-градусних морозів, — зазначив Анатолій Прокопенко. – Можливе і випадання сильного снігу (справді, згадаємо суперснігопад у Києві 22 березня 2013 року, коли за добу насипало півметра снігу – Авт.). Також березень характерний сильними вітрами і першими весняними грозами. Вже можна сказати, що підвищення температури почалося цьому року раніше, ніж звичайно».

Отже, нинішній березень обіцяє бути не найгіршим. Середня місячна температура повітря передбачається 1-7 градусів тепла, це на 4-5 градусів тепліше, ніж у лютому і вище за норму на 1-2 градуси. За даними багаторічних спостережень, абсолютний мінімум температури повітря у березні становить 37 градусів морозу, на Закарпатті та півдні – 27 градусів морозу. Абсолютний максимум температури — 29 градусів тепла, на високогір’ї Карпат +14 градусів

Місячна кількість опадів прогнозується 30-60 мм, в Карпатах місцями 71-107 мм. Це в межах норми і приблизно стільки ж, як у лютому.

Узагальнений прогноз погодних сайтів показує, що березень в Україні виявиться місяцем без значних коливань температури, досить хмарним і з регулярними, хоча й не сильними дощами.

Захід

Найтепліше буде на Закарпатті. Весь місяць вдень вище +10 градусів а інколи й понад +15, вночі +5-6 градусів. Також на закарпатців чекають багато сонячних днів і мало дощових. Але ця область – виняток: на Львівщині, Тернопільщині, Івано-Франківщині, Буковині, Хмельниччині березень порадує хіба що стабільною температурою: 8-10 градусів тепла вдень і 3-5 тепла вночі. Хоча 6-9 березня можливі навіть нічні морози до -3 градусів. З 10 по 13-те погода погіршиться, пройдуть дощі навіть з мокрим снігом. Утім, температура залишиться високою, до +8 градусів, тому сніг швидко розтане. Після тижневого прояснення дощі знову накриють регіон: всю третю декаду аж до квітня доведеться мати при собі парасольку чи плащ аби не намокнути. Найбільш потерпатимуть від дощів івано-франківчани, тернополяни найменш – буковинці.

Північ

У північних областях — це Волинська, Рівненська, Житомирська, Чернігівська, Київська, Сумська – зима спробує нагадати про себе після тижня теплої і сонячної погоди. Зимовий «реванш» виявиться успішним тільки на Чернігівщині, Київщині і Сумщині. А волиняни, рівненці та житомирці відчують на 3-5 днів лише невелике зниження температури: з +8-10 градусів до +3-5 вдень і близько нуля вночі. У трьох інших областей вдень похолодає до 0-2 градусів тепла, на Сумщині навіть до 2-3 градусів морозу. А вночі може бути навіть мінус 4-5 градусів. Проте погожі сонячні дні допоможуть легше пережити останній подих зими.

Надалі температура підвищиться і вирівняється в усіх областях і становитиме +6-10 градусів удень і +3-5 уночі. Лише на Сумщині буде холодніше на кілька градусів. Дощі докучатимуть майже всю другу половину березня, але по-різному. У Волинській, Рівненській та Житомирській областях тільки бризкатиме через два дні на третій, а в Чернігівській і Київській литиме з неба весь останній тиждень місяця. Нарешті Сумська область опиниться під сильним дощем з мокрим снігом 15-17 числа та під невеликими дощиками з 25 по 31 березня.

Центр

У центральних областях погода помітно відрізнятиметься. Розташовані найзахідніше Вінниччина і найсхідніше Дніпропетровщина відчують справжню весну вже з перших днів березня: цілий тиждень вдень триматиметься температура +9-12 градусів, вночі +2-4, про опади можна забути. Згодом трохи похолодає, задощить та у другій половині місяця тепло повернеться. Однак теплий циклон принесе з собою зливи, які домінуватимуть до кінця березня.

А от жителі Черкаської, Полтавської та Кіровоградської областей тепла не дочекаються, на початку березня буде сонячно, але прохолодно, вдень не вище +7, а вночі навіть заморозки до -4 градусів. Надалі ще гірше: сонце заховається надовго, холоди залишаться, до них додадуться дощі з мокрим снігом. Остаточно потепліє до +10 вдень і +5 вночі лише у другій декаді. Але потужний і тривалий грозовий фронт перетворить тутешні чорноземи на непролазну багнюку.

Схід

У східних областях – це Харківська, Донецька і Луганська – природа влаштує температурні гойдалки: спершу 5-7 днів теплої і сухої погоди, вдень +7-9 градусів вночі +3-4, потім тиждень холодної. На Харківщині навіть удень може бути 1-2 градуси морозу, а на Луганщині — 5-6 градусів морозу вночі. Подекуди можливий дощ з мокрим снігом. У другій половині березня дощі майже припиняться, а денна температура підвищиться до +8-10 градусів.

Південь

Як не дивно, але березень не принесе справжньої весни навіть на південь України – це Одеська, Миколаївська, Херсонська, Запорізька області та Крим. Якщо зима тут закінчилась на початку лютого, то весна, схоже, розпочнеться лише на початку квітня. Адже температура в березні +10-12 градусів удень і +4-6 градусів уночі – це для півдня малувато. Зате сильних і помірних дощів очікується чималенько: тиждень між десятим і сімнадцятим березня і тиждень після 25-го березня. Навіть у Криму березень може виявитись холоднішим, ніж лютий, не кажучи вже про області.

Новини України