Фільм «20 днів у Маріуполі» отримав перший «Оскар» для України

Команда Мстислава Чернова, Євгена Малолєтки та Василіси Степаненко працювала в оточеному Маріуполі у 2022 році.

Україна отримала перший «Оскар» за всю історію.

У ніч з 10 на 11 березня у театрі Долбі у місті Лос-Анджелес (США) відбулася 96-та церемонія вручення кінопремії «Оскар». Серед стрічок-номінантів був фільм харків’янина Мстислава Чернова «20 днів у Маріуполі». Стрічку представили одразу у двох категоріях — «Документальний фільм» та «Міжнародний фільм». За результатами церемонії, її визнали найкращим повнометражним документальним фільмом. Транслювало церемонію «Суспільне культура».

На церемонії були присутні режисер фільму «20 днів у Маріуполі» Мстислав Чернов, фотокореспондент Євген Малолєтка і продюсерка Василіса Степаненко. Їх зустрічали оваціями стоячи. Під час нагородження Чернов зазначив, що не хотів би робити цей фільм та отримувати нагороду, якби можна було «обміняти» її на те, щоб росіяни не нападали на Україну. Зі сцени Чернов закликав підтримувати Україну.

«Я вдячний. Але, напевно, я буду першим режисером на цій сцені, який би хотів не робити цей фільм. Я хотів би мати змогу обміняти це на те, щоб Росія ніколи не нападала на Україну, ніколи не окуповувала наші міста; щоб росіяни не вбивали десятки тисяч моїх співгромадян України. Я б віддав це, аби вони звільнили всіх заручників, солдатів, які захищали нашу землю, цивільних, які в їхніх тюрмах. Але я не можу змінити історію, не можу змінити минуле, проти ми всі разом, ви і я, ми зараз серед найталановитіших людей світу. Ми можемо зробити так, щоб історію виправити, щоби правда перемогла. І щоби загиблі люди Маріуполя та ті, хто віддали своє життя, щоби їх ніколи не забули. Тому що кіно формує спогади, спогади формують історію», — зазначив у своїй промові Чернов.

Нагадаємо, Чернов, Малолєтка та Степаненко були останніми журналістами, які залишалися і працювали в окупованому Маріуполі. Завдяки їхній роботі світ дізнався про злочини росіян у Маріуполі: гуманітарну катастрофу, викликану облогою, масові поховання мирних мешканців, наслідки бомбардування пологового будинку №3. Медіафайли фотографи надсилали, ховаючись під сходами біля розтрощеного продуктового магазину — з єдиного місця в Маріуполі, де зберігався зв’язок.

«20 днів у Маріуполі» став найкасовішим документальним фільмом в Україні у 2023 році. Стрічка зібрала у першому прокаті 500 000 гривень.

Як писав UA-NEWS.in.ua, 18 лютого у Великій Британії відбулася церемонія вручення нагород премії BAFTA. «20 днів у Маріуполі» був визнаний найкращим документальним фільмом.

Джерело

Новини України