Медик Вадим Одайский про проєкт UNFPA: Мешканці Черкащини розуміють, що такої кваліфікованої допомоги більше не отримають ніде

Медик Вадим Одайский про проєкт UNFPA: Мешканці Черкащини розуміють, що такої кваліфікованої допомоги більше не отримають ніде

Відразу декілька небезпечних хвороб виявляють медики обласної мобільної бригади акушерів-гінекологів під час кожної з поїздок до віддалених районів Черкащини. Надають консультації, призначають лікування, направляють до медичних центрів. Для багатьох мешканців це стало єдиною за багато років можливістю отримати медичну допомогу.

Бригада працює у рамках заходів гуманітарного реагування UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення, за фінансової підтримки Європейського союзу (ЕСНО), Міністерства закордонних справ Данії, Канади, Франції та Республіки Корея.

Регіональний координатор проєкту, заступник медичного директора з акушерсько-гінекологічної допомоги — керівник обласного перинатального центру Наталія Лакуста згадує, що спочатку більшість медиків в областях ставилася до проєкту скептично, бо їх чимало.

«Думали, що це чергова реформа. Але потім, коли почали працювати, отримали установку, розповіли, де і що потрібно робити, хто повинен входити в бригади – побачили, що це серйозно та корисно. Бачу задоволеність лікарів первинних центрів. Бо ми їздимо у самі віддалені куточки будь-якого району. В села, де немає доріг, і люди не можуть вчасно добратися за медичною допомогою. І це приносить величезну користь», – каже медик.

По-перше, це диспансеризація, якої зараз немає. Тому, що оглядаються люди, які десятиріччями не були ані у гінеколога, ані у терапевта та інших. Лікарі бригади знаходять запущені раки шийки матки, кишківника, порушення з боку серцево-судинної системи. Їздять досить досвідчені терапевти – завідувачі або профільними відділеннями, або тими, що займаються багатьма проблемами, суміжні спеціалісти та кардіологи, які можуть не тільки надати консультативну допомогу, а й направити до лікарні – тому це дуже потрібний проєкт.

«Це одна з небагатьох організацій, яка не просто витрачає кошти. Контролюють, їздять до людей, питають, чи були спеціалісти у цьому районі, передзвонюють до пацієнтів, які були на прийомі. І пацієнти дають свої оцінки: наскільки задоволені. Наприклад, нещодавно від пацієнтів надійшла подяка за роботу бригади», – розповідає про донорів проєкту координатор.

До складу бригади входять п’ять терапевтів, п’ять акушерів-гінекологів – кожен їздить 2-3 рази на місяць. Також медсестри. Два рази на місяць їде кардіолог, плануються й інші спеціалісти – урологи, ендокринологи, алергологи. Бо побачили, що це дійсно ефективно.

Медик Вадим Одайский про проєкт UNFPA: Мешканці Черкащини розуміють, що такої кваліфікованої допомоги більше не отримають ніде

Складається графік на місяць – близько 12 виїздів. Заздалегідь зв’язуються з головним лікарем центру ПМСД і узгоджують, куди їде бригада. Через деякий час він телефонує і каже, що бригада потрібна у такому-то селі, в такому ФАПі чи амбулаторії. І це передається бригаді.

Фонд надав спеціальну машину для мобільних бригад. Вона добре укомплектована, навіть є гінекологічне крісло та все, що потрібно для первинної допомоги. Бо буває, що у ФАПі такого немає, чи доводиться працювати на дому. Це ж стосується і спеціальних закладів, де перебувають люди з відхиленнями. Цієї зими поставили обігрівальний пристрій і можуть приймати у машині.

Фонд надає все, що потрібно для первинного огляду, мазків, консультацій на кардіографі. У бригади прекрасний кольпоскоп, переносний апарат УЗД, двоканальний ЕКГ. Плюс розхідний матеріал, типу рукавичок, спиртових серветок тощо.

Медик Вадим Одайский про проєкт UNFPA: Мешканці Черкащини розуміють, що такої кваліфікованої допомоги більше не отримають ніде

Інколи про приїзд повідомляють по радіо, роблять подворові обходи, інколи збирає голова села. І люди з задоволенням приходять.

«Одне з основних завдань проєкту було пов’язане з гендерним насильством. Якщо сім’ях присутнє насильство – ми співпрацюємо із соціальними службами, поліцією – якщо є така ситуація, то повідомляємо. Але звичайно тільки зі згоди жінки. А вони, як правило, не бажають повідомляти про це відповідні органи. Приходять, жаліються, але згоди на повідомлення не дають», – зазначає Наталія Лакуста.

Лікар акушер-гінеколог Вадим Одайский підкреслює, що у віддалених селах, куди вони їздять, інколи немає навіть автобуса до райцентру. Плюс стан доріг. Наприклад, до Берлівки, куди 55 кілометрів, добираються півтори години – дороги там зовсім немає. І у людей немає можливості отримати медичну допомогу. Тому робота учасників проєкту дуже актуальна.

Медик Вадим Одайский про проєкт UNFPA: Мешканці Черкащини розуміють, що такої кваліфікованої допомоги більше не отримають ніде

80% жінок, які звертаються до лікарів бригади, вже мають пременопаузу чи менопаузу. Молодих в селах менше, і вони мають можливість звернутися чи в Черкаси, чи до районного центру. Бувало, знаходили запущені форми раку, і поліпи, і випадіння органів – коли вже необхідно оперативне лікування. І таких знахідок – по 1-2 кожного виїзду. Люди у селах тяжко працюють – тому й стан здоров’я такий.

«Одного разу прийшов пацієнт, у якого частота серцевих скорочень була всього 30-35 – при нормі 60. Викликали швидку, дали направлення до кардіоцентру – щоб там оперативно ставили кардіостимулятор. Бо ніхто не знав, скільки часу він міг прожити далі. Були випадки, коли зверталися жінки, у яких по 20 і більше років стояли спіралі. Проводимо тестування на ВІЛ, гепатити, RW – випадків не виявляли. Підтверджували рак молочної залози», – ділиться лікар.

В основному, за день приймають 15-20 пацієнтів. Але були випадки, коли, наприклад, до Монастирища приїжджало стільки людей, що закінчували у 6 годин вечора. Плюс дорога майже 4 години – близько 300 кілометрів від Черкас. Додому поверталися о 10 вечора. Траплялося, що по дорозі зустрічали аварії. Зупинялися й намагалися допомогти. Бо мають і кисень, і індивідуальну аптечку для невідкладних станів.

«Люди нам довіряють, завжди запрошують ще. Бо розуміють, що більше такої кваліфікованої допомоги не зможуть отримати ніде», – впевнені в бригаді.

Новини України