«Неможливо дихати, першить у горлі і носі»: чим спричинений сморід у Сумах?

«Неможливо дихати, першить у горлі і носі»: чим спричинений сморід у Сумах?

Останні кілька тижнів у Сумах все частіше можна почути питання: «А в тебе тхне?» Як тільки починає вечоріти, над містом з’являється чи-то дим, чи-то туман, що супроводжується нестерпним запахом, що роз’їдає очі.

 Живемо, як на вулкані

Через це містянам доводиться обирати: вечірня прохолода, якою не можна насолодитись через сморід, або ж спека та відсутність свіжого повітря, але ж без неприємних запахів горілого. Будь-який з виборів не сприяє гарному сну, а якщо до цього додати безкінечні тривоги, а потім ще й прильоти… живемо як на вулкані

Скарги сумчан почались більше 2-х тижнів тому. В окремих районах міста під вечір починає смердіти, складно дихати, і видимість погіршується через смог. Тоді вперше провели дослідження атмосферного повітря у п’яти точках обласного центру. Досліджували вміст ангідриду сірчистого, азоту діоксиду, вуглецю оксиду, пилу,  сажі. Результат виявив відхилення від норми лише в одному місці.

Жодних коментарів від влади не було, допоки 30 серпня ворог не завдав авіаційного удару по промисловій інфраструктурі міста Суми, в результаті чого здійнялась пожежа. Чорний дим спостерігався в окремих районах міста протягом дня. Тоді з метою контролю за станом атмосферного повітря спеціалістами ДУ «Сумський обласний центр контролю та профілактики хвороб» МОЗ України проводився відбір проб атмосферного повітря для проведення досліджень якості повітря на вміст хімічних речовин у трьох точках обласного центру.

За результатами проб, в житлових кварталах обласного центру виявлено незначні перевищення вмісту деяких хімічних з’єднань.

На наступний день, 31 серпня, відбувся повторний забір атмосферного повітря. За результатами якого перевищень гранично-допустимих концентрацій хімічних речовин не виявили.

«Усе в диму і це не туман»

Однак досі в окремих районах міста ввечері сумчани відчувають неприємні запахи, а подекуди нестерпний сморід. Анна Кулікова у своїх соціальних мережах прокоментувала ситуацію так:

«Конкретно половина міста, що розташована в районі 9-12 мкр і  хімік. Рівно з 10 вечора (як тільки стемніє) починається сморід диму наче палиться якесь сміття, цей сморід посилюється і триває всю ніч, а вдень стихає. Як наче починають палити по-темному, щоб не видно було звідки дим йде. Неможливо дихати, першить у горлі і носі, і це вже триває декілька тижнів. В першу ніч як почалось це – робили проби повітря, але я не вірю тим результатам, що не виявлено перевищень і то не дим, а туман. Це брехня. Станом на зараз – 03.09.24 – 07:00 – над о.Чеха і наближених житлових районах все в диму, і це не туман».

Бадилля і сміття?

За коментарями ми звернулись до певних відповідальних за це інстанцій обласної, міської влади та ДСНС – ніхто офіційний коментар не надав. Лише зазначалось, що, скоріш за все, це спричинено спаленням сміття, картопляного бадилля та інших відходів.

Так, тільки за 28 серпня підрозділи ДСНС сімнадцять разів приборкували загоряння на відкритих територіях у Сумському, Конотопському, Шосткинському, Охтирському, Роменському районах та в обласному центрі. Тільки за один день було залучено майже 65 чоловік особового складу та 17 одиниць техніки ДСНС, а також місцеві пожежні команди.

Рятувальники зазначають: «Будьте відповідальними у дотриманні вимог пожежної безпеки. Пам’ятайте про заборону спалювання сухої рослинності. При виявленні загорянь на відкритих територіях негайно телефонуйте за номером «101»!

Ймовірно, саме діяльність певних людей є причиною відсутності нормального відпочинку у сумчан вночі. Однак, наскільки це небезпечно, запитали у фахівців. За словами Юрія САЧАВИ  – завідувача відділом епіднагляду (спостереження) та профілактики неінфекційних захворювань Сумського ОЦКПХ, значних перевищень норми у місті не спостерігається.

Відео з його інтерв’ю дивіться на фейсбук The Sumy Post.

Якщо підсумувати історію зі смородом – всі знають про неї, але вважають за нормальну, окрім людей, що знаходяться в епіцентрі смогу. «Винуватці» неприємного запаху займаються утилізацією непотрібного їм сміття та органічних відходів, рятувальники займаються ліквідацією загорянь та просвітницькою діяльністю, відповідальні за екологію інспекції займається іншими нагальними питаннями, а містяни дихають, хворіють і вимушені закривати вікна кожен день.

З позитивного можна виділити одне – скоро сміття повинно кінчитись, якщо це дійсно воно. Але серед жителів міста ходить не тільки невдоволення, а й дуже негативні чутки, зокрема і твердження про отруєння. Робимо висновки, приймаємо міри (це до відповідальних осіб) і чекаємо свіжого повітря, так би мовити, на постійній основі.

Юрій Котляр

Фото ілюстративні

 

Новини України